Yükleniyor

 

ZİRKONYUM – LAVA

Diş Hekimliği’nde estetiğin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Gelişen yeni teknolojiler sayesinde estetik uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık zirkonyumalt yapılı porselenlere bırakmaktadırlar. Zirkonyum kaplamalar, ışığı geçirebilmeleri sayesinde eski metal kaplama uygulamalarına göre çok daha estetik bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca zirkonyum kaplamaların dişeti ile uyumları çok iyidir. Metal destekli kaplamaların aksine dişetinde hastalık veya alerjik bir probleme kesinlikle neden olmazlar.

zirkonya-metal-altyapi
Metal Altyapı
zirkonya-zirkonya-alt-yapi
Zirkonyum Altyapı

Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

Metal yüzeyin ışık geçirgenliği
Metal destekli porselenin
ışık geçirgenliği
Zirkonya porselenin<br> ışık geçirgenliği
Zirkonyum alt yapılı porselenin
ışık geçirgenliği

LAVA zirkonyum kaplamalar: zirkonyum kaplama markaları arasındaki en kaliteli ve en güvenilir olanı 3MESPE firmasına ait olan LAVA markasıdır. Lava zirkonyum, diğer markalara göre çok daha estetik bir kaplama yapma şansı sağlar. Ayrıca sertifikalı ürün olduğu için hangi madenden çıkarıldığı ve doğada hangi elementle beraber bulunduğu gibi konularda detaylı bilgi vardır. Bu sayede ağızda güvenle uygulanabilmektedir. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda zirkonyum markası vardır. Lava markası zirkonyum için kırılmaya karşı 5 yıl garanti vermektedir.

zirkonya-metal-uygulama-goruntuMetal destekli porselen
uygulamasından sonraki görüntü
zirkonya-zirkonya-uygulama-goruntu Metal destekli protezleri
zirkonyum esaslı porselenlerle
değiştirildikten sonraki görüntüsü

Neden zirkonyum porselenler tercih edilmelidir?

  • Zirkonyum esaslı porselenlerin ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

  • Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.

  • Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişeti renklenmeleri zirkonyumda kesinlikle görünmez.

  • %99 doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.

  • Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz.

  • 900-1200 megapaskallık yüksek dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar da zarif ve estetiktirler.

  • Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

  • Oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden kesilmiş diş yüzeyine birebir uyum gösterirler. Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için aradan çürük oluşumuna izin vermez.

  • Ağızda tat alma duyusunda bozukluğa, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.

  • Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilirler.

Tam hayal ettiğiniz gibi…

Hastalarımızın ve yakınlarının güvenliğini sağlamayı en önemli önceliğimiz olarak ele alıyoruz. Olası riskleri önceden belirleyerek hasta ve yakınlarının güven içinde sağlık bakım hizmetini almaları için çalışıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *