Yükleniyor

 

Dişlerimiz Neden Sararır? Antalya Diş Hekimi Önerileri

29 Temmuz 2015

Diş sararmaları, diş minesinin yüzeyinde oluşan renklenmelerdir. Diş sararlamaların çok çeşitli sebepleri olabilmektedir. Diş sararmalarına en etkili olan maddeler sigara, alkol gibi alışkanlıkları ve dişlerin üzerinde renklenmelere neden olan gıdaların tüketimleridir.

Dişlerin lingual yüzeylerinde kahverengimsi bir renk oluşturan sigara, puro gibi alışkanlıkların yanı sıra sarımsı renkler oluşturan asitli içecekler (kahve, çay, kola, bira) gibi alışkanlıklarda dişlerin renklenmelerine sebebiyet verebilmektedirler.

Bunların dışında kullanılan ilaçların kimyasal etkileri yada sanayide kullanılan bir takım metaller de dişlerin renklenmesine ve aşırı düzeyde sararmalara sebep olmaktadırlar. Bu durumlar sonradan olabildiği gibi anne karnında annenin kullanmış olduğu ilaçlar yada bir takım maddelerde çocuğa etki ederek çocuğun dişlerinin sarı olmasına neden olmaktadır.

DİŞLERİN İLK SÜRMEYE BAŞLADIĞI DÖNEMLERDE GÖRÜLEN RENKLENMELER

Anne karnında alınan bir takım ilaçlar çocuğa sonradan etki ederken çocukluk dönemlerinde tetrasiklin, fluorür vb. ilaçlar dişlerin sarı renkte sürmesine diş gelişimi dönemlerde geçirilen sarılık yada ateşli hastalıklar çocuğun dişlerinin renklenmesine neden olabilmektedir.

HASTALIKLARDAN KAYNAKLI DİŞ RENKLENMELERİ

Çocukluk dönemlerinde sarılık gibi ağır hastalıklar geçiren çocukların dişlerinde renklenmeler gözükebilir. Bebeklik döneminde diş gelişimi sırasında geçirilen ateşli hastalıklar bebeklerde kalsiyum ve fosfor eksikliği dişlerin renklerinde bozukluklar oluşturabilmektedir.

DİŞLERİNİZİN RENGİ BEYAZLATILABİLİR

Ne şekilde olursa olsun ister genetik etkiler, ister sonradan oluşan etkilerden dolayı sararmış ve renklenmiş olan dişler beyazlatılabilmektedir.

Beyazlatma işlemleri canlı dişlerde beyazlatma cansız dişlerde beyazlatma uygulamaları olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Diş beyazlatma işlemleri doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir

Dişlerdeki sararmalar bitkisel yollarla, dişleri hergün fırçalayarak (bu diş sağlığı için mutlaka yapılmalı) yada diğer dışarıdan alınacak beyazlatma uygulamaları ile beyazlatılamazlar hatta dışarıdan alınan beyazlatma ürünleri dişlerinize oldukça zarar vermektedir. Diş beyazlatma uygulamaları yanlız ve yanlız antalya diş hekimleri yada yaşadığınız bölgede ki diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Antalya Diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen beyazlatma uygulamaları ile dişleri bir kaç ton açabilmek mümkündür. Gerçekçi beklentiler içerisinde olan her hasta diş beyazlatma işleminden mutlaka memnun kalacaktır.